Işık ve enerji üreten Güneş, Astroloji'de kişiliğimizi, bizi biz yapan özel şeyleri yani, kişinin dışa dönük yüzünü, egoyu, karşılaştığı güçlüklerle başa çıkabilme yeteneğini, yaratıcılığını temsil eder.
Bu gezegen doğum haritasında anahtar rol oynar. Çünkü Güneş, harita sahibinin kişiliğini ve kendisini nasıl ifade ettiğini gösterir.

Güneş burçlar kuşağındaki turunu bir yılda tamamlar ve her bir burçta yaklaşık bir ay kalır. Aslan burcunun ve 5. evin yönetici gezegenidir.


Diğer gezegenlerden daha yakın olduğumuz ay, yaşamımız üzerinde direkt olarak etki sahibidir.
Zihnimizin duygu, ruh hali ve içgüdü bölümünü temsil eder.

Öyle ki nasıl hissettiğimiz, başkalarına nasıl hissettirdiğimiz duygusal çalkantılarımız, bilinçaltı tepkilerimiz, temel davranışlarımız Ay gezegeni ile ilgilidir.

Astroloji'de Ay'ın konumu çok önemlidir.

Ay yaklaşık olarak her burçta 2 ½ gün kalır ve Zodyak turunu 28 günde tamamlar.

Yengeç burcunun ve 4. evinin yöneticisidir.

Başa Dön

Bu gezegen, zihin, zekâ, hareketlilik, iletişim, haberleşme bölümünü temsil eder. Mantık yoluyla neden - niçin sorularının cevaplarını bulmak için, düşünce şeklimizi sergilediğimizi belirler.
Konuşma, yazı, yolculuk, hızlı algılama, çabuk düşünme, olasılıklar, görüşler bu gezegenin etkileridir.
Astroloji'de doğum haritasında, kişinin nasıl bir zekâ ve sinir sistemine sahip olduğunu gösterir. Merkür'ün girdiği burç ve eve bakmak ise ne tür bir eğitimin yararlı olacağı tespit etmemizi sağlar.

Güneş çevresindeki turunu 88 günde tamamlar ve her burçta ortalama 15 gün kalır.

İkizler ve Başak burçlarının, 3. ve 6. evleri yöneticisidir.

Başa Dön

Venüs gezegeni, keyif ve başkaları ile paylaşılan zevkler, estetik, aşk, romantizm, duygusal ilişkilerimizdeki uyum, aranılan ilişkinin türü, evlilik, arkadaşlıklar ve ortaklıklara hükmeder.
Astroloji'de bu gezegen, düşkün olunan güzellik türünü anlatır.

Merkür'ün aksi olarak Venüs, kişilerdeki duygulara hâkimdir. Güzel şeylere düşkünlük ve lüks yaşam arzusu tam anlamıyla Venüs'e ait olan bir özelliktir. Duygusal dünyamız, Venüs ile ilgilidir.

Venüs Zodyak turunu 22,5 günde tamamlar ve her bir burçta ortalama 2 gün kalır.

Boğa ve Terazi burçlarını, 2. ve 7. evleri yönetir.

Başa Dön

Enerji, tutku, iç motivasyon, özgüvenimizi ortaya koymak, atılganlık, enerji, liderlik yeteneği, hırs ve sebat Mars'ın etkisidir. Bu gezegen, bir kenarda oturup beklemeyi değil harekete geçmeyi emreder.
Mars cinsiyeti ve cinselliği de temsil eder. Mars'ın enerjisi yapıcı da yıkıcı da olabilir. Yaydığı gücü "iyi" için toplamamızı ister ama doğru kullanılmazsa ters tepki yapar. Güneş'le birlikte bakılarak, harita sahibinin, sağlığı konusunda karar varılır.

Mars'ın burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 22 ay alır ve her bir burçta ortalama 45 gün kalır.

Koç ve Akrep burçlarını, 1. ve 8. evleri yönetir.

Başa Dön

Jüpiter, fırsatların farkına varma, inanç, din, zenginlik, genişleme, olgunluk, iyimserlik ve mizah bölümümüzü temsil eder. Bu gezegen kısaca, her konuda bolluk demektir.

Jüpiter'in haritadaki konumu, harita sahibinin zevke düşkünlüğünü belirler. Maddi konularda yapılan planların geliştirilmesinde ve başarının incelenmesinde kullanılır.

Her türlü spor, şans oyunları, evcil hayvanla parkta dolaşmak gibi şeyler de bu gezegen tarafından yönetilir. Jüpiter büyük servet ve maddi kazançlara dair bir işarettir.

Gezegenin burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 12 yılda tamamlanır ve her bir burçta ortalama bir yıl kalır.

Yay ve Balık burçlarını, 9. ve 12. evleri yönetir.

Başa Dön

Satürn, sabır, güven, sorumluluk, disiplin, yeterlilik, gerçekçilik bölümlerini temsil eder. Kişiye fazla sorumluluk yükleyerek disiplinli olmaya zorlayan bu gezegen, olaylar karşısındaki tepkilerimizi ve geçmiş olaylardan ders alma yönümüzü de belirtir.

Satürn burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 30 yıl sürer ve her bir burçta yaklaşık 2,5 yıl kalır.

Oğlak ve Kova burçlarını, 10. ve 11. evleri yönetir.

Başa Dön

Uranüs gezegeni, bağımsızlık, özgürlük, yaratıcılık, çekicilik, buluşçuluk, akıl, yenilik ve baskılara karşı koymayı temsil eder.
Bu gezegen olaylara farklı açılardan bakmamızı sağlar. Uranüs diğer yandan, bilim, icatlar, teknoloji ve gelecekteki icatları da temsil eder. Yavaş hareket eden bu gezegen kişiden ziyade toplumlar üzerinde de etkilidir.

Depremleri ve doğal afetleri de yönetir.
Uranüs'ün burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 84 yıl alır ve her bir burçta yaklaşık 7 yıl kalır.

Kova burcunun yöneticisidir.

Başa Dön

Bu gezegen, sınırları aşmayı ve engelleri yıkmayı, hayal gücü ve merhamet bölümlerini temsil eder.
Edebiyat, dans, soyut fikirler ve gizlilik de bu gezegenin etkisi altındadır. Astroloji'de Neptün gezegeni, harita sahibinin düşünce ve sezgisini kullanma şeklini gösterir. Öte yandan Neptün yanılsama üretir, rolünün cazibesine kapılırsak her şeyi altüst edebilen mistik bir yana sahiptir.

Neptün'ün burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 165 yıl sürer ve her bir burçta yaklaşık 14 yıl kalır.

Balık burcu ile 12. evi yönetir.

Başa Dön

Kendini yenileme, özel şeyler yapma dürtüsünü, yeniden doğuşu, temsil eder.
Kişinin bilinçaltındaki gizli düşünceleri, kişinin ne ölçüde dışa vurabileceğini gösterir. Plüton ile yaşananlar neşeli olmasa da mutlaka yaşanması gerekir. Plüton: Eskiyi bırak, yeniyi takip et, der. Yeniliklere her zaman hazır olmalıyız, çünkü aksi takdirde sıkıntı çekeceğizdir. Astroloji'de bu gezegenin haritadaki yeri, yenilikler karşısında kişinin tutumunu ve davranış şeklini açıklar.

Vücutta üretim sistemi, idrar yolları ve mesaneyi temsil eder.
Plüton’un burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 248,5 yıl sürer ve her bir burçta yaklaşık 12–32 (ortalama 20,6) yıl kalır.

Akrep burcu ile 8 evi yönetir.

Başa Dön

Bir şekilde güneş sistemi içine dâhil olmuş büyük bir kuyruklu yıldız veya bir göktaşıdır... Kararsız dolaşmakta olan Şiron'un yörüngesi belli değildir. Bazen hızlı, bazen yavaş hareket eder. Zaman zaman dünyaya ve diğer gezegenlere yaklaşır, zaman zaman çok uzaklaşır. Yaklaştığı zamanda etkileri daha güçlü ve belirgindir.

Şiron'un burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 48 yıl kadardır.
Her burçta kalma süresi 1,5 ya da 8 yıl arası değişiyor.

Şiron kişinin özel haritasında hangi evde bulunuyorsa, genellikle o evin temsil ettiği yaşam alanı onun için en mutlu, en hoşnut, en rahat olabileceği yönü gösterir.

Başa Dön

Gsm: 0 535 931 77 69 Copyright © 2003 Tüm hakları saklıdır.
islam@islamakar.com